Viskas apie riebų maistą: ko vengti ir kas naudinga?

Sotus maistas nebūtinai yra nesveikas maistas - viskas priklauso nuo to, kokių riebalų gaunate maitindamiesi. Žmogaus organizmui riebalai yra energijos šaltinis ir su maistu jų gauti būtina - tiesiog svarbiausia žinoti, kokie riebalai yra naudingi organizmui, o kokie - pavojingi. Tad panagrinėkime, kokie būna riebalai ir kuo jie skiriasi.

 

Hidrinti, arba sukietinti riebalai, yra pakeisti riebalai, kurių reikėtų vengti. Cheminio proceso metu prie augalinių riebalų nesočiųjų rūgščių prijungiamas vandenilis ir šios rūgštys tampa sočiosiomis, o augaliniai riebalai įgauna kietą konsistenciją. Toks produktas ilgiau galioja, yra nebrangus, tad mėgstamas daugelio gamintojų, tačiau yra sukurtas dirbtinai ir gamtoje natūraliai neatsiranda (išskyrus minimalų, nekenksmingą kiekį karvės piene). Hidrintų riebalų gausu margarine (kuris, savo ruožtu, yra sudėtinė prekybos centruose gaminamų konditerinių kepinių dalis), riebalų mišiniuose, skrudintuose greitojo maisto patiekaluose. Žmogaus organizmui tai itin pavojingi riebalai, didinantys širdies kraujagyslių, vėžinių ar debetinių susirgimų ir net staigios mirties riziką. Didėjantis cholesterolio kiekis, sisteminiai uždegimai taip pat gali būti hidrintų riebalų naudojimo rezultatas. Šių riebalų turinčių maisto produktų patariama visiškai atsisakyti, kadangi net maži kiekiai sukelia pavojų organizmui.

 

Kita, mažiau kenksminga, riebalų rūšis yra sotieji riebalai. Šiuo atveju prie anglies atomų prisitvirtina maksimalus kiekis vandenilio - tai natūraliai vandenilio prisotintos grandinės. Sotieji riebalai kambario temperatūroje dažniausiai yra kieti. Raudona mėsa, pienas, pieno produktai - sočiųjų riebalų turintis maistas. Valgant daug tokio maisto, gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje, tad rekomenduojama riboti šių riebalų kiekį mityboje, bet visiškai atsisakyti jų nebūtina. Kita vertus, pakeitus šiuos riebalus polinesočiaisias riebalais (kuriuos tuojau apžvelgsime), gali būti sumažinta širdies ligų rizika. O keičiant sočiuosius riebalus sukietintais riebalais ši rizika didėtų. Išvada - sotieji riebalai yra vidutiniškas variantas jūsų mitybos racione.

 

Daržovėse, riešutuose, sėklose ir žuvyje randami žmogaus oranizmui naudingi ir netgi būtini riebalai: tokius riebalus gali sudaryti mononesočiosios ir polinesočiosios rūgštys,- tai yra dvi skirtingos, tačiau abi naudingos rūšys produktų. Kambario temperatūroje gerieji riebalai išlieka skysti. Polinesočiosios rūgštys, arba būtini žmogui riebalai, kurių organizmas pats nepasigamina, randamos sulėgrąžų, sojų, žemės riešutų aliejuose. Juose gausu linolo rūgšties ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios apsaugo nuo širdies ligų ir netgi jas gydo. Avokadai, riešutai, alyvuogių aliejus turi kitą grupę - mononesočiųjų rūgščių. Šie riebalai - puikus hidrintų ar sočiųjų riebalų pakaitalas. Rinkdamiesi šią rūšį riebalų, išvengsite galimų sveikatos problemų, kurias sukelia prieš tai minėti riebalai.

 

Tad teisybė, kad yra aliejaus, kuris gali palaikyti puikias Jūsų kūno formas. Viduržemio jūros regiono virtuvė išlieka viena sveikiausių virtuvių visame pasaulyje, nors maistas ten tikrai ne pats liesiausias. Vis dėlto šio regiono žmonės rečiau skundžiasi širdies ligomis, ir taip yra dėka malonaus aromato ir švelnaus skonio alyvuogių aliejaus, kuris vainikuoja šios virtuvės patiekalus. Alyvuogių aliejus yra geriausias draugas, besirūpinantiems savo svoriu ir sveikata, bei, žinoma, grožiu. Alyvuogių aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Be to, šios grupės riebalų rūgštys skatina smegenų veiklą ir mažina riziką susirgti Alzheimerio liga. Papildomą efektą turi ir polifenoliai - tai fenolių grupė, turinti antioksidantų savybių, tad galinti apsaugoti nuo kraujagyslių ligų ar vėžio. Moksliniais tyrimais buvo įrodyta, jog per dieną sunaudodami 2 šaukštelius alyvuogių aliejaus išties apsisaugosite nuo širdies ligų. Vis dėlto, svarbus dalykas, kuris dažnai nutylimas žurnalistų, liaupsinančių tokį metodą, yra tai, jog šie 2 šaukšteliai aliejaus neturi būti išgeriami papildomai, o turi pakeisti kitus, ypač gyvulinės kilmės, riebalus jūsų mityboje. Alyvuogių aliejus turi būti nerafinuotas bei šalto spaudimo, nes tik tuomet jis turės išlaikęs visas savo teigiamas savybes.

 

Įsigykite nerafinuoto, šalto spaudimo alyvuogių aliejaus su nuolaida: